Podatek dochodowy od osób fizycznych to podatek bezpośredni, który obejmuje dochody uzyskiwane przez osoby fizyczne. Nazwa rozliczenia pochodzi z angielskiego Personal Income Tax, co tłumaczy się jako „podatek od dochodów osobistych”.

E-deklaracje możliwość wysłania rocznego zeznania podatkowego przez Internet.

Jak rozliczyć podatek dochodowy za rok 2022. PIT online

Rozliczenie PIT-37 dotyczy osób, które uzyskują dochód za pośrednictwem płatników. Deklaracja tego rodzaju jest jedną z najpopularniejszych – składa się ją w tych przypadkach, gdy pracownik lub świadczeniobiorca rozlicza swoje jedyne źródła przychodów rocznych.

PIT-37 – jak najłatwiej się rozliczyć?

Do grupy rozliczających się na deklaracji podatkowej PIT-37 zaliczamy między innymi:

  • osoby zatrudnione z tytułu stosunku służbowego, pracy nakładczej lub stosunku pracy;
  • osoby, które korzystają z rent i emerytur;
  • osoby pobierające należności za przynależność w produkcyjnych spółdzielniach rolniczych;
  • osoby korzystające ze stypendiów;
  • osoby pobierające zasiłki;
  • osoby uzyskujące świadczenia przedemerytalne;
  • osoby posiadające prawa autorskie;
  • osoby uzyskujące dochody za działalność wykonywaną osobiście – chodzi o umowy zlecenia, działalność sportową, kontrakty menedżerskie.
Rozlicz swój podatek roczny z najlepszym programem do pit 2022.

Trzeba pamiętać o tym, że jeśli uzyskiwane przychody są zwolnione z podatku, nie trzeba oddawać żadnej deklaracji podatkowej. Deklaracja dotyczy wyłącznie tych świadczeń i prac, które są określone w skali podatkowej. Nie można więc wykonywać rozliczenia PIT-37, jeżeli przychody uzyskiwane są z innych źródeł niż podane. Nie mogą więc wypełnić tego rodzaju druku te osoby, które rozliczają pozarolniczą działalność gospodarczą. Co ważne, przychody uzyskane za granicą należy rozliczać za pomocą deklaracji PIT-37, jeśli dotyczą one polskiego płatnika.

W jaki sposób rozliczać PIT?

PIT 2023 można rozliczać i wypełnić bezpośrednio lub za pośrednictwem internetu. Często w tym celu korzysta się z usług księgowej. Warto jednak pamiętać o tym, że godnymi polecenia są darmowe programy PIT. Dzięki nim można szybko i sprawnie uzupełnić swoje rozliczenie PIT-37. Dlaczego warto z nich skorzystać? Przede wszystkim ich interfejs jest przejrzysty i bardzo funkcjonalny. Pozwala na szybkie zorientowanie się w wielu obliczeniach. Co ważne, tego typu programy są stale uaktualniane – oznacza to, że wszystkie zmiany w przepisach są w nim uwzględnione. Darmowy program PITy 2023 jest polecany szczególnie tym, którzy pracują i nie mają czasu na zbyt żmudne szperanie w aktach prawnych. Zwłaszcza dla przedsiębiorców – wypełniają PIT 36 wraz z załącznikiem PIT B albo deklarację PIT 28 (ryczałtowcy).


Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że usługi księgowych (szczególnie profesjonalnych) są naprawdę drogie. Poza tym nigdy nie mamy pewności, czy konkretny pracownik jest obeznany ze wszystkimi zmianami w prawie. Podatki nie są łatwe, trzeba pamiętać o sporej ilości różnego rodzaju kruczków, które przeszkadzają w poprawnym rozliczeniu. Program do obliczeń pozwala na automatyczne sprawdzenie, czy przysługuje nam ulga lub jakie załączniki należy dodać do deklaracji – zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dzięki temu można uniknąć sporej ilości stresu.


Aby nie było zastrzeżeń ze strony ministerstwa finansów należy zastosować najlepszą metodę rozliczania podatku, czyli PIT Format

Terminy i ważne informacje

Rozliczenie PIT 37 należy wykonać do 30 kwietnia roku następującego po obliczeniowym. Do tego terminu należy także opłacić podatek, jeżeli został on wliczony do zapłaty w PIT. Warto zauważyć, że w Polsce można się rozliczać wspólnie z małżonkiem. Jest to szczególnie opłacalne, jeśli małżonkowie znajdują się w innym przedziale podatkowym lub jedno z małżonków w ogóle nie osiąga żadnych dochodów. Co ważne, można tego dokonać wówczas, gdy osoby nie prowadzą działalności gospodarczej. W pewnych przypadkach można się także rozliczać wspólnie z dzieckiem. Deklarację PIT-37 składają również osoby samotnie wychowujące dziecko.


Warto pamiętać o tym, że rozliczenie PIT-37 pozwala na uzyskanie różnego rodzaju ulg podatkowych. Najbardziej popularne są prorodzinna i internetowa. Do wykazywania ulg służy załącznik PIT O („o”), niekiedy nazywany PIT 0 (zero).


Pierwsza z nich jest szczególnie korzystna dla rodzin wielodzietnych, czyli takich, w których dzieci jest więcej niż dwoje. W ramach PIT-37 można także odliczyć ulgę rehabilitacyjną lub np. z tytułu darowizn. Przed rozliczeniem należy więc sprawdzić, czy przysługują nam pewne zwolnienia z podatku. Może się okazać, że o pewnych możliwościach nie wiedzieliśmy. Lepiej się upewnić.

Przede wszystkim samo wypełnienie formularza z pomocą komputera istotnie ułatwia sprawę. Do tego nawet na chwilę nie trzeba wychodzić z domu – formularz przesyłany jest bezpośrednio z komputera Internetem jako e-deklaracje.

Aby wypełniony formularz PIT mógł zostać przesłany do Urzędu Skarbowego, niezbędne jest potwierdzenie naszej tożsamości. W tym celu należy przygotować sobie kwotę przechodu za ubiegły rok. Na tej podstawie system przyjmujący zeznanie podatkowe stwierdza, czy jesteśmy faktycznie tą osobą, za którą się podajemy. Brak kwoty przychodu uniemożliwi przesłanie formularza PIT przez Internet. Wówczas konieczne będzie dostarczenie zeznania osobiście lub pocztą.

Deklaracje podatkowe 2022 to możliwość przekazania 1,5 procenta podatku na wybrany cel